صنعت-چوب

تاثیر طراحی در صنعت چوب

 طراحی و دیزاین نه به معنی درست کردن یک چیز مبتکرانه، بلکه به معنی ساختن چیزی که کاربرد درست دارد. و در عین حال زیبا است. موضوع در زمان حضور در کارگاه، پیوند ما با هنر و پیشه‌ وری می باشد. چیزی که می‌ سازیم اهمیت زیادی دارد. چرا که اگر ما این کار را خوب انجام دهیم، باعث تأثیر مثبت در دنیای اطراف و فضایی که آن را قرار می دهیم دارد. هر چند کوچک، اما مانند همه کارهای دیگر بسیار مهم است. بنابراین طراحی محصول زیبا و کاربردی بودن محصول نهایی نمی‌ تواند از ساخت جدا باشد.

صنعت چوب

صنعت چوب با جنگل ها، درختان و قطع آن ها، تجارت الوار و تولید محصولات چوبی مثل مبلمان، حرفه هایی سنتی مانند نجاری و البته صنعت ساختمان سازی سروکار دارد. همچنین بخش دیگری از این صنعت با صنعت کاغذ و مقوا در ارتباط می باشد.

فرآوری و تولید محصولات چوبی در صنعت چوب به دو شیوه نرم چوب و سخت چوب تقسیم می شود. نرم چوب به ساخت محصولاتی مثل کاغذ اطلاق می گردد. و سخت چوب معمولا به ساخت مبلمان و کفپوش و دیگر اجزای خانه که چوبی هستند اشاره می نماید. در این صنعت شرکت های آمریکایی نقش عمده ای دارند.

کارکردن در این صنعت یکی از مخاطره آمیزترین شغل ها شناخته شده است. و کارگران چه در مرحله قطع و برش درختان و چه در مراحل فرآوری چوب و پس از آن ساخت محصولات چوبی با خطرات بسزایی مواجه است. و با احتمال آسیب دیدگی روبرو هستند.

صنعت-چوب-2

پر کاربرد ترین چوب ها در صنایع چوب

  • چوب راش
  • چوب توسکا
  •  ملچ
  • چوب افرا
  • گردو
  • چوب چنار
  • چوب بلوط
  •  ممرز
  • چوب تبریزی
  •  کاج ایرانی

ذهن مهندسی در صنعت چوب

نجاران بیشتر تمایل دارند افرادی با ذهن مهندسی باشند، بنابراین ایده طراحی مبلمان می‌ تواند برای ایشان ترسناک باشد. در چنین مواردی چیزی که یه ذهن این افراد می رسد. اینها هستند: من خلاق نیستم، من نمی‌ توانم طراحی کنم. من هنرمند نیستم. اما چرا به این موضوع به عنوان مهندسی یک بخش مبلمان فکر نکنیم؟ می‌ دانیم که ساخت یک بخش از مبلمان اکثرا نیازمند هزینه مادی و زمانی زیادی می باشد. که معنی آن این است که شروع ساخت با یک طراحی قوی و اثبات‌شده، شانس موفقیت را تضمین خواهد کرد. این در‌واقع جای بدی برای شروع نمی باشد.

میشل پکوویچ می‌ گوید: من تعداد زیادی از پروژه‌هایم را با الهام از دیگر نجارانی ساختم که آن‌ ها را به عنوان الگوی خودم برگزیده بودم.

طراحی دکوراسیون چوبی، دکوراسیون سنتی

داشتن منزلی زیبا و آرامش بخش با دکوراسیون داخلی خاص یکی از ایده آل های انسان ها در زندگی روزمره است. و دستیابی به چنین فضایی دور از ذهن نیست. داشتن این چنین فضایی شاید در لغت بسیار ساده به نظر برسد ولی در واقعیت چندان ساده هم نیست. ایجاد فضاهای متناسب چه از نظر ابعاد و چه از نظر رنگ و حجم به دقت و ریزبینی خاص خود نیاز دارد.

صنعت-چوب-3

چوب یکی از با دوام ترین مصالح ساختمانی موجود می باشد. مواردی که نشان می دهد خانه هایی که بیش از 10 هزار سال پیش ساخته شده اند. از چوب به عنوان منبع اصلی مصالح ساختمانی استفاده می نمودند. از آن زمان، کشف عناصر مختلف مانند برنز و فولاد باعث تغییر و بهبود روش استفاده از چوب در ساخت و طراحی ساختمان شده است. استفاده از چوب برای ایجاد هر دو بنای متوسط ​​مانند کابین چوبی، و سازه های چشمگیر مانند معابد چینی همچنان ادامه دارد. چوب با داشتن ویژگی های سازگار با محیط زیست، تجدید پذیر و بسیار با دوام، همچنان یک انتخاب بسیار محبوب برای ساختمان ها و طراحی اثاثیه است.

موارد تاثیرگذار بر صنعت چوب

از موارد تاثیرگذار بر این صنعت رونق ساخت و طراحی است. درصورتی که ساخت و طراحی رونق داشته باشد، این صنعت نیز رونق پیدا خواهد کرد. همچنین تعرفه های حمل و نقل و هزینه انرژی نیز دو مورد تاثیرگذار دیگر بر رشد و سود آن هستند. مسئله حفظ محیط زیست و نگه داری از جنگل ها این صنعت را تا حد زیادی تحت الشعاع قرار داده است. فعالان طراحان صنعت چوب ایران نیز در تلاش هستند. از واردات کم کرده و با بالا بردن کیفیت محصولات چوبی ایران را برای مصرف داخل و صادرات بهبود ببخشند. اقتصاد این صنعت معمولا در بخش خصوصی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.