دستگاه سی ان سی چوب چیست؟

این دستگاه در واقع یک فرز صنعتی است که با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری کنترل و هدایت می شود. این نرم افزارها دخالت انسان در برش و شکل دادن چوب را به حداقل می رساند. با استفاده از این دستگاه فرد می تواند تمام طرح های فرز کاری و ماشین کاری چوب را با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی مناسب آماده کند و باقی کارها را به عهده دستگاه سی ان سی بگذارد.

تاریخچه تجاری سی ان سی

اولین استفاده از ماشین ابزار های ان سی در دهه 1950 میلادی صورت گرفت. با توسعه سریع این صنعت نیاز به اتوماسیون و افزایش سرعت باعث شد که کامپیوتر وظیفه کنترل ماشین افزارها را انجام دهد و مفهوم سی ان سی در دهه 1960 کاربردی شد. در ابتدا ماشین های سی ان سی مختلف روش کار و برنامه ریزی خاص خود را داشتند و در این حین ماشین سازان و پیشکسوتان تصمیم به استاندارد سازی برنامه ها گرفتند و مفهوم جی کد (g-code) را بنا نهادند و همه ملزم به استفاده از کدهای استاندارد شدند. در زیر تعدادی از پیشرفت های کلیدی صنعت سی ان سی در دهه 1960 و 1970 بیان شده است:

1- زبان برنامه نویسی استاندارد جی کد برای برنامه نویسی قطعات: نقطه تولد جی کد بر می گردد به سال 1958 که در آزمایشگاه سروومکانیزم دانشگاه MIT طراحی شد. چند سال بعد در سال های 1960 توسط انجمن صنایع الکترونیک کدهای جی کد استاندارد سازی شد.

2- مفهوم CAD یا طراحی بوسیله کامپیوتر به سرعت در سال های 1960 توسعه یافت و جاگزین نقشه های کاغذی و دستی شد.

3- کامپیوترهای کوچکتری مانند DEC PDP-8 و Data General Nova در اواخر دهه 1960 در دسترس قرار گرفتند و ماشین های سی ان سی را ارازنتر و قویتر ساختند. در سالهای 1970 اقتصاد در اکثر کشورهای غربی کم رونق بود و هزینه های اشتغال زیاد شده بود. دانش پایه ای سی ان سی که در سال های قبل شکل گرفته بود، کم کم جاگزین روش های کم سرعت و دستی صنعت شد و به تولید صنعتی کمک بزرگی کرد. دیگر عمر استفاده از سیستم های هیدرولیکی بزرگ و پر اصطهلاک و ماشین افزارهای دستی و ملال آور به سر آمده بود. هر چند شرکت های آمریکایی با مزایای ماشین های سی ان سی و تحولات صورت گرفته آشنا شده بودند و علاقه مند به تغییر رویه بودند، ولی خطوط تولید آن ها طوری طراحی شده بود که به سرعت امکان تغییر آن ها وجود نداشت و علاوه بر این، آمریکایی ها فقط به فکر محصول نهایی تولید خودشان بودند که با روش های قدیمی نیز میسر بود. آلمان ها اولین شرکت هایی بودند که به مزایای بزرگ تکنولوژی سی ان سی پی بردند و خرید ماشین های سی ان سی آنها در سال 1979 بیشتر از آمریکایی ها بود. جالب اینجاست که ژاپنی ها نیز به سرعت دست به کار شدند و حتی به درجه موفقیت بیشتری نسبت به آلمان ها و آمریکایی ها در سال 1980 دست یافتند. با وجود اینکه در سال 1970 ده شرکت برتر سی ان سی دنیا آمریکایی ها بودند، ولی در سال 1987 تنها شرکت Cincinnati Milacron باقی مانده بود و این شرکت نیز در جایگاه هشتم دنیا قرار داشت.

تاریخچه دستگاه سی ان سی چوب
تاریخچه دستگاه سی ان سی چوب

در سال های اخیر با استفاده از میکروپروسسورها و کنترلرهای قدرتمند، ماشین های سی ان سی بسیار ارزان و قدرتمند شده اند و این صنعت تا جایی اوج یافته است که افراد زیادی برای سرگرمی یا تولیدات شخصی، اقدام به ساخت سی ان سی کرده اند. پروژهEMC2 یک پروژه منبع باز جهت تولید و ارائه سی ان سی بود که توسط موسسه ملی استاندارد و فن آوری ایالات متحده (NIST) آغاز شد. در سال 2000 این پروژه جهت استفاده عمومی توسعه یافت و در سال 2003 بصورت علنی ظاهر شد تا از آن استفاده شود. در این حین شرکت Artsoft یک نسخه تحت ویندوز EMC را بنام Mach3 توسعه داد و امکانات خوبی را برای سی ان سی در آن تعبیه کرد. این شرکت در سال 2001 تاسیس شد. هر دو نرم افزار Mach3 و EMC2 امروزه بسیار پر رونق است و توسط بسیاری از شرکت های تازه پا که قدرت طراحی نرم افزار را ندارند مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع دستگاه سی ان سی (CNC) چوب

دستگاه تراشکاری سی ان سی مناسب چوب به دو دسته عمودی و افقی تقسیم می شوند. عملکرد این دو دسته شباهت بسیاری به هم دارد اما تفاوت در روش کار باعث می شود که از هر کدام از این دو دسته در صنایع و کارهایی خاص استفاده شود.

دستگاه سی ان سی چوب عمودی

دستگاه برش چوب CNC عمودی سازگاری بالایی دارد و از قیمت پایین تری نسبت به مدل افقی برخوردار هستند. اسپیندل این دستگاه در سر جای خود ثابت است و ابزار برش آن به صورت عمودی حرکت می کند. حرکت عمودی این دستگاه باعث شده برای دریل کاری و سوراخ‌کاری بهترین انتخاب باشد.

دستگاه سی ان سی چوب افقی

در دستگاه تراشکاری CNC افقی، حرکت کرده و همین نوع حرکت آن را به یک ابزار محبوب و کار آمد برای کارگاه های بزرگ و کوچک تبدیل کرده است. از این دستگاه به عنوان دستگاهی که می تواند زمان پروژه های بزرگ را کاهش دهد یاد می شود. این دستگاه نسبت به مدل عمودی دستگاه سی ان سی گران تر است اما با توجه به درخواست و کارایی بالا بسیاری از شرکت ها اقدام به تولید آن می کنند.

این دستگاه دارای یک میز چرخشی یکپارچه است. این یکپارچگی به انعطاف پذیری بیشتر برای برش زاویه های پیچیده کمک می کند. بازوی بالایی استفاده شده است. در این دستگاه از هر دور طرف آربور دستگاه را مهار می کند. این دستگاه ها معمولاً استحکام بالایی دارند و می توانند برش های سنگین تری نسبت به مدل افقی انجام دهند. همان گونه که گفته شد از سرعت بالاتری نسبت به مدل افقی نیز برخوردار هستند.

نکته مهم در مورد انواع دستگاه سی ان سی این است که این مسئله در قیمت دستگاه سی ان سی تاثیر بسیار زیادی دارد و قیمت آن با توجه به نوع آن کاملا متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.